SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE

Tekstil ve hazır giyim sektöründe, küresel değer zincirine kalıcı katkılar sağlamak, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla kurumsal sorumluluğumuzu üstleniyor ve Küresel Kalkınma Amaçları’nı benimsiyoruz.

Faaliyetlerimiz boyunca sürdürülebilir tekstil ve çevre teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Kazısı esnasında ortaya çıkan yaklaşık 1,5 milyon metreküp kili, tamamen tuğlaya çevirerek geri dönüşüme kazandırmakla inşa etmeye başladığımız fabrikamızı doğa dostu yatırımlarla geliştiriyoruz.

2020 yılı itibariyle, Keşan Fabrikamızda iklim krizi ile mücadeleye katkı sağlayacak olan projemiz Güneş Enerjisi Santralini hayata geçirdik. 10.000 m²’ lik alana kurduğumuz, 1,5 mW’ lik Güneş Enerjisi Santrali ile kullandığımız elektriğin tamamını kendimiz üretiyor, yaklaşık 900.000 kg CO₂ salınımını önlemeyi hedefliyoruz.

Genel merkezimizin çatısında 44,66 m²’ lik alana kurduğumuz, 29,86 kW’ lık güneş panellerinden sıcak su üretiyor, böylece 3.078,6 m³’ lik doğalgaz tasarrufu yapıyor, 6.510,16 kg CO₂ salınımını önlemeyi hedefliyoruz.

Bütün su giriş noktalarına taktığımız dijital su sayaçları ile su tüketimlerini izliyor, kaçak tespitlerinde önlemlerimizi alıyoruz.

Enerji tüketimlerini IOT ekipmanları üzerinden uçtan uca izleyip veri toplayan, analizler yaparak enerji tüketimi trendlerini “Machine Learning” teknolojisi ile öğrenen, böylece sistematik bir yaklaşımla enerji verimliliğinin üst düzeye çıkarılmasını ve enerjinin üretime geri kazandırılmasını sağlayan Akıllı Yönetim Platformu PowerHUD’ ı kullanıyoruz.

Yıkama bölümümüzde su, zaman ve dolayısı ile enerji tasarrufu sağlayan teknoloji ile üretilmiş yıkama makinası kullanıyoruz.

Dikiş makinelerimizde enerji tasarrufu sağlayan servomotor teknolojisinden faydalanıyoruz.

Kompresörlerimizin kullanımı ile ortaya çıkan sıcak havayı, ısı geri dönüşüm mekanizması ile ortam ısısı ve sıcak su üretiminde kullanıyoruz.

Yağmur sularını biriktirip çevirime sokuyoruz.

Tesislerimizin çevre aydınlatması, ofislerimiz ve fabrika alanlarımızda %65 enerji tasarrufu sağlayan led aydınlatmalar kullanıyoruz.

Su kayıplarını önleyen otomatik su sebilleri kullanıyoruz.

Teknolojiden doğru bir şekilde yararlanarak, gelecek odaklı yatırımlarla sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz.

sosyaluygunluk-icon